/ Back to Shelby County 5K Tour /
Making Strides for Breast Cancer 5K
Tawawa Park, Sidney, Ohio - October 19th
Men's Overall Women's Overall
1 Shaun Cowan 27 Houston 17:25.8 1 Jenni King 28 Botkins 21:00.3
2 Doug Jutte 43 Minster 18:15.6 2 Lauren Heaton 11 Russia 21:59.7
3 Adam Larger 13 Botkins 18:20.4 3 Emilie Frazier 12 Russia 22:11.5
4 Mike Ballas 42 Ft. Loramie 19:08.1 4 Carmen Siefring 37 Covington 22:22.4
5 Garrett Serr 28 Jackson Center 19:10.5 5 Tina Flora 37 Lewistown 23:12.8
6 Noah Clark 14 Houston 19:19.5 6 Tracy Schulze 29 Russia 23:48.1
7 Bill McKiney 34 Sidney 19:20.0 7 Shelbie Bailey 12 Jackson Center 24:07.2
8 Timmy Burch 14 Lewistown 19:24.8 8 Alli Williams 30 Anna 24:10.6
9 Brian Hastings 45 Sidney 19:31.9 9 Shelly Oakley 42 Jackson Center 24:16.5
10 Dan Baker 27 Ludlow Falls 20:08.9 10 Chloe Flora 11 Lewistown 24:34.9
11 Kurt Hilgefort 39 Minster 20:28.5 11 Jodie Schmitmeyer 12 Anna 24:39.8
12 Eric McKinniss 45 Wapakoneta 20:32.5 12 Diane Albers 21 Anna 25:18.9
13 Austin Sharp 32 Anna 20:36.0 13 Misty Allen 19 Piqua 25:19.4
14 Ron Bornhorst 47 Anna 20:42.4 14 Amanda Wilder 33 Wapakoneta 25:20.7
15 Dan Hubler 55 Sidney 20:53.7 15 Olivia Winner 12 Minster 25:23.5
16 Max Smith 31 Botkins 21:00.7 16 Sharon Ranly 47 St Henry 25:40.0
17 John Erickson 43 New Carlisle 21:01.4 17 Jenni Doseck 29 Botkins 26:09.9
18 Zach Clark 17 Sidney 21:09.1 18 Julia Holthaus 14 Ft. Loramie 26:15.3
19 Brian Wuebker 24 Maria Stein 21:19.7 19 Karen Lenhart 32 Wapakoneta 26:42.4
20 David Poeppelman 36 Anna 21:30.0 20 Christa Bauer 32 Wapakoneta 26:48.9
21 Mike Siegel 38 Ft. Loramie 21:32.9 21 Molly Graver 16 Sidney 27:08.3
22 Alex Bowman 13 Sidney 21:38.9 22 Susan Younker 34 Sidney 27:08.9
23 Jade Billing 18 Anna 21:42.8 23 Cynthia Endsley 35 Sidney 27:09.7
24 Seth Clark 13 Houston 21:47.4 24 Linda Winner 40 Minster 27:12.0
25 Tony Bensman 39 Anna 21:56.0 25 Emily Byrd 25 Jackson Center 27:35.0
26 Cameron Flora 11 Lewistown 21:58.3 26 Laura Cianciaolo 45 Sidney 27:40.3
27 Evan Riethman 12 Fort Loramie 22:02.8 27 Laura Burkhart 48 Botkins 27:51.2
28 Jeff Wuebker 40 Anna 22:03.8 28 Kelly Albers 28 Anna 28:18.7
29 Eddie Richard 51 Minster 22:10.6 29 Amy Becker 31 Anna 28:26.0
30 Jeff Westover 48 Fort Loramie 22:19.6 30 Jamine Schmitmeyer 38 Ft. Loramie 28:29.6
31 Scott Siatkosky 39 Lima 22:26.3 31 Candy Hager 43 Wapakoneta 28:32.2
32 Tom Ballas 9 Ft. Loramie 22:36.5 32 Molly Kearns 10 Russia 28:40.8
33 Jack Heitkamp 53 St Henry 22:46.0 33 Olivia Seving 13 Sidney 28:43.8
34 Larry Heiing 45 Delphos 22:49.9 34 Pam Fleck 46 New Bremen 29:04.3
35 Mark Meinerding 49 Ft. Loramie 22:53.8 35 Dawn Billing 55 Sidney 29:13.2
36 Mike Hefner 46 Christianburg 22:59.4 36 Cinda McAlexander 48 Sidney 29:15.2
37 Ethan Nietfeld 12 Maria Stein 23:02.2 37 Audrey Barhorst 9 Anna 29:21.9
38 Dan Schaffer 48 Houston 23:06.7 38 Syndy McCafferty 42 Wapakoneta 29:25.8
39 Bryan Byrd 28 Jackson Center 23:08.6 39 Marilyn Pohlman 52 Russia 29:26.3
40 Matthew Prout 8 Botkins 23:15.2 40 Shauna Vordermark 33 Sidney 29:26.8
41 Michael Huecker 37 Anna 23:15.4 41 Victoria Holthaus 17 Ft. Loramie 29:28.2
42 Ted Winner 44 Minster 23:22.2 42 Lauren Holthaus 17 Fort Loramie 29:28.5
43 Brad Hess 42 Anna 23:23.1 43 Patricia Francis 68 Sidney 29:33.3
44 Nick Hostetler 58 West Liberty 23:25.4 44 Sophie Hilleary 8 Piqua 29:35.7
45 Nathan Frilling 10 Anna 23:35.4 45 Denise Jutte 43 Minster 29:36.7
46 Steve Clark 46 Sidney 23:40.4 46 Tracy Comer 35 Anna 29:38.7
47 Brian Arnold 36 Fort Loramie 23:41.1 47 Maria Huffman 35 Botkins 29:39.0
48 Jim Renner 51 Sidney 23:41.4 48 Julie Messer 42 Sidney 29:43.5
49 Fred Ranly 47 St Henry 23:45.3 49 Ashley Aselage 15 Anna 29:55.7
50 Brad Graver 27 Sidney 23:50.4 50 Sarah Albers 30 Anna 30:07.0
51 Joe Ballas 7 Ft. Loramie 24:05.3 51 Carrie Topp 29 Botkins 31:01.5
52 Ken Aselage 42 Anna 24:06.6 52 Ashleigh Hoenie 23 Celina 31:08.1
53 Jeff Ray 9 Lima 24:07.9 53 Karen Barhorst 32 Anna 31:13.4
54 Ken Ihle 44 Anna 24:10.1 54 Cheri Geise 35 Wapakoneta 31:14.3
55 Ted Holthaus 44 Ft. Loramie 24:30.6 55 Teresa Clune 42 Minster 31:14.5
56 Logan Heiing 14 Delphos 24:36.0 56 Claire Kazmaier 10 Fort Loramie 31:15.1
57 Brock Aselage 18 Anna 24:39.5 57 Amanda Siegle 35 Wapakoneta 31:26.1
58 Bill Stuckey 44 Troy 24:40.2 58 Makenna Geise 10 Ft. Loramie 31:33.8
59 Bruce Etzler 46 Anna 24:53.1 59 Jodi Davidson 33 Sidney 31:51.3
60 Bailey Francis 12 Russia 25:00.9 60 Denise Raney 36 Wapakoneta 31:52.6
61 Gene Schwartzman 45 Sidney 25:09.9 61 Alyson Poepplelman 10 Ft. Loramie 32:06.9
62 Carter Elliott 8 Anna 25:12.0 62 Missy Naseman 25 Sidney 32:07.3
63 Evan Fleck 12 New Bremen 25:22.8 63 Claire Hilleary 10 Piqua 32:13.5
64 Mike Maurer 32 Botkins 25:25.7 64 Jennie Bertke 28 Sidney 32:15.7
65 Alex Winner 12 Minster 25:37.5 65 Beth Winner 41 Minster 32:23.2
66 Kyle Wuebker 10 Anna 25:50.0 66 Toni Schaffer 43 Houston 32:30.1
67 Dave Boeke 51 Sidney 25:51.7 67 Trina Teter 37 Troy 32:31.5
68 Bob Boeke 54 Elida 25:52.1 68 Ann Hubler 48 Sidney 32:32.1
69 Jacob Epperson 12 Russia 26:01.5 69 Malia Prout 11 Botkins 32:33.6
70 Ben Wuebker 13 Anna 26:03.9 70 Annette Schulze 55 Sidney 32:34.6
71 Kevin Bourk 50 Lima 26:04.3 71 Jane Meyer 32 Maria Stein 32:35.7
72 Scott Carrico 39 New Knoxville 26:36.4 72 Sheila Schloss 31 Sidney 32:41.3
73 Scott Neth 31 Elida 26:51.8 73 Lynette Simpson 35 Sidney 32:51.2
74 Dominic Becker 12 Anna 27:27.9 74 Deb Holthaus 48 Fort Loramie 33:03.4
75 Jason Becker 32 Anna 27:28.1 75 Emily Schnarre 32 Wapakoneta 33:07.4
76 Don Goettemoeller 52 Sidney 27:45.1 76 Allison Jutte 13 Minster 33:10.1
77 Matt Vonderhuevel 37 Sidney 27:49.4 77 Cassie Jutte 11 Minster 33:32.7
78 Kevin Kazmaier 43 Fort Loramie 27:59.3 78 Sherri Harmon 51 Quincy 33:36.1
79 Alan Davis 37 Ludlow Falls 28:02.8 79 Holly Burch 38 Lewistown 33:39.1
80 Daniel Schloss 55 Sidney 28:11.0 80 Marissa Riethman 10 Fort Loramie 34:08.1
81 Kevin Keener 41 Maplewood 28:25.1 81 Amber Borchers 24 Versailles 34:13.3
82 Derek Elliott 10 Anna 28:37.1 82 Beth Holthaus 44 Ft. Loramie 34:14.2
83 Jim Allessio 42 Troy 28:41.8 83 Tami Boyer 46 Anna 34:15.5
84 Andy Grewe 12 Fort Loramie 29:12.4 84 Sharon Hall 39 Tipp City 34:26.1
85 Austin Siegel 9 Ft. Loramie 29:15.6 85 Heather Davidson 33 Sidney 34:33.9
86 Philip Valentine 67 Sidney 29:27.7 86 Angela George 32 Anna 34:38.3
87 Matthew Hilleary 42 Piqua 29:35.2 87 Holly Sherman 34 St. Marys 34:57.9
88 Steve Epperman 48 Sidney 29:51.3 88 Mandy Blatchly 24 Sidney 35:00.8
89 Dylan Vonderhuevel 10 Sidney 29:52.0 89 Jennifer VanTilburgh 43 Sidney 35:01.8
90 Greg Rotunda 24 Sidney 30:02.7 90 Monica Harrington 23 Sidney 35:10.7
91 Jeremy Burch 8 Lewistown 30:04.7 91 Katie Allen 12 Piqua 35:25.3
92 Robert Godwin 69 West Liberty 30:19.8 92 Lori Lowolen 37 Wapakoneta 35:26.3
93 Joe Schwaiger 81 Sidney 30:26.9 93 Kantessa Stewart 32 Sidney 35:35.1
94 Mark Hoenie 52 Celina 31:03.0 94 Claudia Bolinger 44 Sidney 35:54.7
95 Alan Clune 43 Minster 31:14.9 95 Kristy Nuss 34 Sidney 35:56.7
96 Jerry Monnin 78 Versailles 33:16.1 96 Suzette Vastano 34 Russia 36:07.6
97 Weston Bensman 11 Anna 33:16.7 97 Jill Rice 31 Sidney 36:19.4
98 Scott Huysman 42 Lima 34:03.4 98 Sandra Davis 39 Ludlow Falls 36:31.0
99 Blake Holthaus 7 Ft. Loramie 34:11.5 99 Nancy Watercutter 46 Sidney 37:06.5
100 Nicholas Schellhouse 24 Yorkshire 34:12.4 100 Dawn Clark 36 Sidney 37:24.7
101 Brandon Aselage 12 Anna 34:16.7 101 Stephanie Meyer 25 Sidney 37:32.3
102 Drew Vonderhuevel 12 Sidney 35:59.8 102 Erin Neth 28 Elida 37:34.6
103 Nathan Clinard 41 Sidney 37:00.9 103 Sherry Pirics 53 Sidney 37:46.7
104 Adam Ballas 4 Ft. Loramie 40:32.3 104 Michelle Needs Elida 37:47.2
105 Mark Ballas 11 Ft. Loramie 40:33.1 105 Becky Hoelscher 43 Botkins 37:58.2
106 Ron Arbabright 66 Sidney 41:36.6 106 Rita Hemmert 43 Botkins 39:02.2
107 Matthew Graver 28 Sidney 42:08.6 107 Regan Middendorf 10 Fort Loramie 39:02.7
108 Kurt Graver 18 Sidney 42:21.4 108 Taylor Ernst 10 Fort Loramie 39:04.9
109 Anthony Heitman 26 Sidney 42:32.7 109 Karla Doseck 51 Botkins 39:07.1
110 Brady Boeckman 23 Ft. Loramie 42:34.6 110 Wendi Allessio 42 Troy 39:15.3
111 David Cornett 47 Sidney 42:40.2 111 Shelly Pleiman 33 Fort Loramie 39:38.0
112 Greg Stang 42 Fort Loramie 43:52.4 112 Tracy Allen 35 Ft. Loramie 40:09.1
113 Frank Ratermann 57 Sidney 44:23.5 113 Kelly Wolfe 44 Sidney 40:09.4
114 Levi Francis 15 Russia 45:22.0 114 Ashley Burch 17 Sidney 40:13.6
115 Dean Schauer 68 Pleasant Hill 46:45.1 115 Lauren Goettemoeller 13 Sidney 41:07.6
116 Ryan Elmore 31 Botkins 47:41.5 116 Pam Standley 34 Anna 41:10.9
117 Cole Boeckman 16 Ft. Loramie 47:54.1 117 Sue Hoehne 40 Anna 41:16.9
118 Craig Boeckman 18 Ft. Loramie 48:11.4 118 Maggie Burch 43 Sidney 41:17.1
119 Nick Boeckman 20 Ft. Loramie 48:37.9 119 Dixie Dancy 53 Jackson Center 41:20.5
120 Tom Graver 55 Sidney 48:38.6 120 Janet Argabright 63 Sidney 41:21.8
121 Chad Scott 26 Sidney 51:02.0 121 Carla Busse 43 Sidney 41:37.1
122 Adam Fullenkamp 21 Botkins 53:13.3 122 Dawn Bailey 40 Jackson Center 41:48.9
123 Mark Riethman 53 Maria Stein 53:54.2 123 Joni Marchal 25 Fort Loramie 41:49.9
124 Jack Roetgerman 56 Minster 54:49.8 124 Michelle Koverman 32 Sidney 41:54.6
125 Jeff Adkins 45 Wapakoneta 59:35.2 125 Angie Holthaus 34 Sidney 41:54.9
126 Michael Pierce 64 Sidney 00:03.5 126 Becky Puthoff 34 Fort Loramie 42:04.2
127 Larry Pence 44 Sidney 00:34.3 127 Nancy Greve 50 Botkins 42:04.4
128 Ann Timmerman 53 Ft. Loramie 42:08.4
129 Susan Wicker 32 New Bremen 42:22.4
130 Monica Bodey 26 Springfield 42:49.9
131 Lori Holthaus 33 Fort Loramie 43:25.3
132 Kristy Stang 38 Fort Loramie 43:30.1
133 Ashley Heitman 23 Dublin 43:50.4
134 Alex Calvert 17 Piqua 43:52.0
135 Shelly Barga 40 Ft. Loramie 43:58.1
136 Jenni Otte 30 Osgood 44:22.8
137 Mya Hager 9 Wapakoneta 44:38.6
138 Taylor Hager 11 Wapakoneta 45:02.0
139 Mercedes Long 17 Sidney 45:13.3
140 Chloe Stang 7 Fort Loramei 45:22.3
141 Amanda Wehrman 34 Ft. Loramie 45:25.8
142 Illean Ratermann 57 Sidney 45:26.1
143 Vickie Wuebker 38 Anna 45:49.4
144 Carolyn Enneking 71 Minster 45:49.7
145 Deb Hunter 52 Sidney 45:50.1
146 Mary Jo 46 Minster 45:53.1
147 Tracy Monnin 17 Minster 46:24.1
148 Tommie Francis 8 Russia 46:24.3
149 Grace Wehrman 8 Ft. Loramie 46:40.9
150 Renee Gephart 34 Ft. Loramie 46:43.2
151 Barbara Frilling 62 Sidney 47:10.4
152 Jenny Frilling 31 Sidney 47:29.1
153 Jessica Frilling 29 Ft. Loramie 47:31.0
154 Amy Vondenhuevel 29 Sidney 47:31.2
155 Kelly Eyink 31 Botkins 47:38.1
156 Kenna Chavez 35 Sidney 47:41.9
157 Rita Opperman 52 New Knoxville 47:51.0
158 Dorothy Fergus 47 Sidney 47:51.4
159 Danielle Poeppelman 9 Ft. Loramie 48:12.1
160 Jenna Barhorst 21 Maria Stein 48:13.7
161 Terry Calvert 48 Piqua 48:39.9
162 Patty Schmidt 49 Patty 48:51.7
163 Taylor Schmidt 10 Sidney 49:34.7
164 Nicole Davis 26 Christianburg 49:35.1
165 Teresa Cundiff 35 Tipp City 49:36.7
166 Mary Topp 35 Wapakoneta 49:41.0
167 Dawn Hedger 49 Sidney 49:41.3
168 Danyrae Scott 24 Sidney 51:01.6
169 Andrea Bachman 37 Piqua 51:02.3
170 Jerry Evers 36 Tipp City 51:03.0
171 Sara Stang 9 Ft. Loramie 51:03.4
172 Maddi Fortman 9 Minster 51:05.8
173 Sarah Buehler 25 Kettlersville 51:08.2
174 Katie Mielke 28 Botkins 51:43.9
175 Stacy Knasel 31 Ft. Loramie 51:44.3
176 Mag Dues 53 Minster 51:56.2
177 Jane Poeppelman 59 Fort Loramie 51:58.0
178 Lucy Gaier 54 Minster 51:59.0
179 Robyn Arnold 35 Fort Loramie 52:01.1
180 Emily Traub 10 Fort Loramie 52:21.0
181 Annette Schroerlucke 46 Sidney 52:29.1
182 Mary Ann 61 Miamsburgh 53:11.9
183 Anna Demarcus 60 Sidney 53:12.9
184 Candy Alig 41 Botkins 53:26.5
185 Brittany Westerbeck 21 Jackson Center 53:27.1
186 Michelle Owens 25 Lakeview 53:34.5
187 Hope Abke 34 Grand Rapids 54:00.1
188 Jennifer Evans 30 Anna 54:37.7
189 Pat Kelbel 51 Minster 54:41.4
190 Carla Traub 38 Fort Loramie 54:50.1
191 Carlie Bergman 9 Fort Loramie 55:39.8
192 Morgan Heise 9 Minster 55:40.6
193 Jackie Bergman 42 Fort Loramie 55:50.2
194 Karen Fortman 38 Minster 56:05.8
195 Obbetta Sullenberger 57 Sidney 56:06.1
196 Tracy Cole 36 Sidney 56:06.5
197 Mandy Gillespie 49 Sidney 56:07.3
198 Mary Adkins 46 Wapakoneta 58:11.3
199 Denise Lacy 40 Westerville 59:36.2
200 Kathy Keith 50 Sidney 59:58.9
201 Judy Seitz 63 Botkins 59:59.0
202 Vickie Pierce 52 Sidney 00:03.7
/ Back to Shelby County 5K Tour /