RELAY FOR LIFE 5K

Sunday, October 18th, 2009

Tawawa Park, Sidney, Ohio

10/18/2009 - 10/18/2009


Ev# 1 MIXED 5K MIXED 5K

[Top of Page]  [Event List]

Event 1 MIXED 5K
FEMALE 10 & UNDER
     1   MacKenzie Courter        9                SIDNEY                      27:05.3
     2   Kara Spitzer             9                VERSAILLES                  27:53.7
     3   Chloe Stang              8                FORT LORAMIE                29:42.1
     4   Madison Wendel           7                BOTKINS                     33:24.7
     5   Hunter Barga             10               FORT LORAMIE                34:27.7
     6   Sara Stang               10               FORT LORAMIE                37:23.0
     7   Maddie McEldowney        7                ANNA                        38:16.7
     8   Nickaylee Hastings       7                SIDNEY                      38:23.1
     9   Allie Tony               8                FINDLAY                     39:34.9
     10  Emma Fretag              9                ANNA                        40:10.5
     11  Jana Poeppelman          8                FORT LORAMIE                43:42.2
     12  Danielle Poeppelman      10               FORT LORAMIE                46:15.1
FEMALE 11 - 14
     1   Emilie Frazier           13               RUSSIA                      21:25.9
     2   Jodie Schmitmeyer        13               ANNA                        24:12.7
     3   Sara Fuller              12               SIDNEY                      25:17.5
     4   Hannah Fogt              11               SIDNEY                      25:29.1
     5   Alyson Poeppelman        11               FORT LORAMIE                26:27.9
     6   Molly Kearns             11               RUSSIA                      27:59.7
     7   Chloe Flora              12               LEWISTOWN                   29:12.1
     8   Marissa Riethman         11               FORT LORAMIE                29:34.2
     9   Claire Kazmaier          11               FORT LORAMIE                31:09.7
     10  Emily Reinhart           11               SIDNEY                      34:41.0
     11  Kylie Comer              12               ANNA                        35:34.9
     12  Kara Barlage             11               RUSSIA                      40:51.3
     13  Courtney Cox             13               SIDNEY                      46:51.2
FEMALE 15 - 19
     1   Julia Holthaus           15               FORT LORAMIE                25:23.7
     2   Molly Graver             17               SIDNEY                      25:26.7
     3   Jessica Hand             18               SIDNEY                      27:04.2
     4   Ashley Burch             18               FORT LORAMIE                28:39.3
     5   Kelsi Rupersburg         17               WAPAKONETA                  42:11.9
     6   Victoria Holthaus        18               FORT LORAMIE                43:23.7
     7   Dottie Goebel            19               MINSTER                     48:32.9
     8   Lynn Katterhenry         15               SIDNEY                      48:59.9
     9   Jennifer Rupersburg      15               WAPAKONETA                  53:57.3
FEMALE 20 - 24
     1   Ann Sivert               23               WESTERVILLE                 27:23.4
     2   Rebekah Lasyone          22               BELLEFONTAINE               28:06.1
     3   Ashleigh Ratermann       23               SIDNEY                      29:49.2
     4   Jenna Barhorst           22               MARIA STEIN                 35:49.8
     5   Kelli Johnson            23               SIDNEY                      46:06.0
FEMALE 25 - 29
     1   Christine Johnston       29               XENIA                       17:45.3
     2   Jenni King               29               BOTKINS                     22:28.4
     3   Leslie Gaier             29               MINSTER                     23:21.5
     4   Jamie Maurer             28               BOTKINS                     26:01.3
     5   Emily Ratermann          26               SIDNEY                      29:48.3
     6   Amy Kemper               29               MINSTER                     43:17.8
     7   Jennifer Grisez          28               VERSAILLES                  45:39.3
     8   Lori Heitkamp            25               NEW KNOXVILLE               52:42.6
     9   Missy Naseman            26               SIDNEY                      56:19.8
FEMALE 30 - 34
     1   Samantha Menke           31               NEW KNOXVILLE               24:17.7
     2   Jenni Doseck             30               BOTKINS                     24:51.3
     3   Wendy Uhlenhake          34               ANNA                        25:35.1
     4   Stephanie Poeppelman     32               ANNA                        26:05.3
     5   Francie Buschur          32               GALLOWAY                    27:09.9
     6   Jodie Blindauer          34               ANNA                        27:40.9
     7   Abby Wendel              32               BOTKINS                     27:44.8
     8   Lois Spitzer             34               VERSAILLES                  27:54.1
     9   Carrie Topp              30               BOTKINS                     27:56.1
     10  Kantessa Stewart         33               SIDNEY                      28:45.7
     11  Paula Mohler             33               PIQUA                       29:23.9
     12  Michelle Koverman        33               SIDNEY                      29:25.6
     13  Becky Schmerge           32               WAPAKONETA                  29:48.7
     14  Sheila Schloss           32               SIDNEY                      30:20.7
     15  Jodie Davidson           34               SIDNEY                      30:28.2
     16  Sunshine Cole            32               SIDNEY                      32:18.6
     17  Angela Johnson           31               DELPHOS                     34:18.5
     18  Natisha Wilson           32               TIPP CITY                   35:49.2
     19  Michele Kaiser           31               STERLING HTS MI             37:18.2
     20  Janna Gross              32               BELLEFONTAINE               37:18.6
     21  Kelly McEldowney         32               ANNA                        38:21.0
     22  Shauna Vordemark         34               SIDNEY                      39:50.4
     23  Randi Rupersburg         34               WAPAKONETA                  42:12.5
     24  Kimberly Schwartz        30               FORT LORAMIE                46:56.2
     25  Susan Wicker             33               NEW BREMEN                  47:04.4
     26  Jessica Frilling         30               FORT LORAMIE                47:50.2
     27  Heather Zacharias        34               COVINGTON                   48:05.3
     28  Kristen Batton           32               SIDNEY                      52:36.7
FEMALE 35 - 39
     1   Terrie Egbert            37               BOTKINS                     21:30.2
     2   Tracy Comer              36               ANNA                        26:24.4
     3   Janine Schmitmeyer       39               FORT LORAMIE                26:41.2
     4   Julie Courter            35               SIDNEY                      28:03.9
     5   Heather Davidson         37               SIDNEY                      30:27.7
     6   Dawn Clark               37               SIDNEY                      31:30.6
     7   Krista Hensley           38               SIDNEY                      32:16.5
     8   Beth Fulton              39               VERSAILLES                  32:46.0
     9   Nancy Schmitmeyer        37               MINSTER                     33:14.3
     10  Elizabeth Obringer       36               NEW BREMEN                  33:21.6
     11  Daniela Embree           39               TROY                        34:58.9
     12  Chastity Dodson          35               NEW BREMEN                  35:14.7
     13  Troyann Fretag           38               ANNA                        40:16.3
     14  Angie Barlage            39               RUSSIA                      40:52.3
     15  Robin Stammen            39               SIDNEY                      41:29.1
     16  Kris Stang               39               FORT LORAMIE                43:04.4
     17  Traci Richard            39               MINSTER                     43:05.3
     18  Dawn McNaughton          37               NEW BREMEN                  43:15.8
     19  Sherry Holdren           35               GHUNNAN                     46:17.9
     20  Denise Elliott           36               ANNA                        46:18.6
     21  Kenna Chavez             36               SIDNEY                      50:57.6
     22  Theresa Amspaugh         35               RUSSELLS POINT              51:31.8
     23  Lisa Meyer               38               ANNA                        52:05.1
     24  Dianne Kinninger         37               FINDLAY                     53:57.9
     25  Tracey Tony              39               FINDLAY                     54:11.2
FEMALE 40 - 44
     1   Michele Danne            43               SIDNEY                      19:46.3
     2   Linda Winner             41               MINSTER                     26:20.0
     3   Lisa Powers              42               SIDNEY                      26:28.7
     4   Angie VanDerhorst        41               SIDNEY                      26:42.7
     5   Tisha Simpson            40               SIDNEY                      26:47.6
     6   Yukiko Yamasaki          43               ANNA                        27:31.0
     7   Julie Messer             43               SIDNEY                      28:00.2
     8   Brenda Park              41               SIDNEY                      30:27.2
     9   Stacie Haines            40               COLUMBUS GROVE              32:12.6
     10  Toni Schafer             44               HOUSTON                     32:33.6
     11  Anna Lisa Reinhart       40               SIDNEY                      34:58.1
     12  Shelly Barga             41               FORT LORAMIE                36:20.9
     13  Susan Stark              43               SIDNEY                      37:49.8
     14  Carla Busse              44               PIQUA                       38:01.2
     15  Maggie Burch             44               FORT LORAMIE                40:04.1
     16  Deb Watercutter          43               ANNA                        44:39.2
     17  Jane Brunswick           40               OSGOOD                      44:39.9
     18  Penny Cron               43               SIDNEY                      45:39.9
FEMALE 45 - 49
     1   Terri Schwaiger          48               SIDNEY                      23:44.4
     2   Sharon Ranly             48               ST HENRY                    26:31.4
     3   Laura Burkhart           49               BOTKINS                     27:59.0
     4   Pam Fleck                47               NEW BREMEN                  30:06.5
     5   Tami Boyer               47               ANNA                        31:07.6
     6   Deb Holthaus             49               FORT LORAMIE                31:18.5
     7   Kathy Pinchot            47               VERSAILLES                  34:07.6
     8   Melody Eppley            49               SIDNEY                      34:51.8
     9   Melissa Roby             45               ST. MARY'S                  36:32.3
     10  Becky Drinnen            47               SIDNEY                      36:35.1
     11  Lynne Springer           49               SIDNEY                      36:41.1
     12  Nancy Watercutter        47               ANNA                        38:02.3
     13  Melissa Tenney           47               SIDNEY                      40:43.9
     14  Claudia Bolinger         45               SIDNEY                      41:15.9
     15  Elaine Luthman           46               BOTKINS                     44:06.8
     16  Kelly Cornett            48               SIDNEY                      49:00.3
     17  Teresa Katterhenry       46               SIDNEY                      50:51.0
     18  Dorothy Fergus           48               SIDNEY                      50:51.5
     19  Mary Jo Monnin           47               MINSTER                     56:20.6
FEMALE 50 - 54
     1   Linda Van Pelt           54               PIQUA                       27:20.0
     2   Tyeis Bakerk Baumann     53               GREENVILLE                  33:08.4
     3   Kelly Staudt             50               SIDNEY                      33:45.2
     4   Nancy Greve              51               BOTKINS                     33:57.3
     5   Sharon Asbury            51               SIDNEY                      34:35.2
     6   C Jeanne Monnier         52               SIDNEY                      36:49.3
     7   Sherry Pirics            54               SIDNEY                      38:44.2
     8   Lois Kennedy             53               BOTKINS                     41:23.5
     9   Mary Kemper              51               MINSTER                     43:18.5
     10  Kathy Burden             53               BOTKINS                     46:06.5
     11  Kim Gilley               53               CASSTOWN                    48:05.9
     12  Rita Opperman            53               NEW KNOXVILLE               51:00.0
     13  Linda Naseman            52               ANNA                        51:32.3
     14  Pat Roetgerman           52               MINSTER                     56:41.5
FEMALE 55 - 59
     1   Mary Siegrist            55               SIDNEY                      30:55.4
     2   Marian Camp              56               TROY                        31:22.8
     3   Linda Smith              55               WAPAKONETA                  32:56.6
     4   Annette Schulze          56               SIDNEY                      33:36.3
     5   Lucy Gaier               55               MINSTER                     41:10.9
     6   Elaine Barga             57               WEST MILTON                 41:24.0
     7   Beth Fogelsong           58               NOBLESVILLE                 44:06.1
     8   Illean Ratermann         58               SIDNEY                      46:24.5
     9   Deb Serr                 59               BOTKINS                     52:44.0
FEMALE 60 & OVER
     1   Patricia Francis         69               SIDNEY                      30:00.2
     2   Marcia Vordemark         64               SIDNEY                      39:49.7
     3   Carol Buschur            60               NEW BREMEN                  43:16.6
     4   Mary Ann Bergman         60               FORT LORAMIE                51:52.6
     5   Peg Heitkamp             63               FORT LORAMIE                52:37.4
     6   Sharon Aselage           63               WAPAKONETA                  54:49.7
MALE 10 & UNDER
     1   Tom Ballas               10               FT LORAMIE                  21:50.8
     2   Joe Ballas               8                FT LORAMIE                  23:30.8
     3   Carter Elliott           9                ANNA                        23:31.1
     4   Joe Spitzer              10               VERSAILLES                  27:53.3
     5   Trevor Noggle            10               VERSAILLES                  29:45.0
     6   Joel Keiser              8                FT. LORAMIE                 32:17.5
     7   Weslle Brubaker          7                SIDNEY                      36:46.1
     8   Camden Vordemark         7                SIDNEY                      39:28.5
     9   Blake Holthaus           8                FORT LORAMIE                43:22.1
     10  Adam Ballas              5                FT LORAMIE                  47:02.4
     11  Mathew Prout             9                BOKINS                      51:53.6
MALE 11 - 14
     1   Adam Larger              14               BOTKINS                     18:24.4
     2   Seth Clark               14               HOUSTON                     19:05.2
     3   Joe Fuller               14               SIDNEY                      19:50.2
     4   Ethan Nietfeld           13               MARIA STEIN                 23:12.5
     5   Evan Fleck               13               NEW BREMEN                  23:13.3
     6   Cameron Flora            12               LEWISTOWN                   29:12.5
     7   Michael Reinhart         13               SIDNEY                      29:26.3
     8   Mark Ballas              12               FT LORAMIE                  36:31.7
MALE 15 - 19
     1   Aaron Bauer              19               HOUSTON                     16:33.6
     2   Caleb Hennon             15               WAPAKONETA                  18:37.7
     3   Cole Boeckman            17               FT. LORAMIE                 29:28.2
     4   Brock Aselage            19               ANNA                        30:45.2
     5   Brandon Aselage          16               ANNA                        32:43.7
     6   Kurt Graver              19               SIDNEY                      41:03.7
     7   Craig Boeckman           19               FT. LORAMIE                 48:32.2
MALE 20 - 24
     1   Josh Danklefsen          24               SIDNEY                      19:47.7
     2   Nick Boeckman            21               FT. LORAMIE                 36:16.4
     3   Bradon Boeckman          24               FT. LORAMIE                 51:59.3
MALE 25 - 29
     1   Shaun Cowan              28               HOUSTON                     18:45.5
     2   Garrett Serr             29               JACKSON CENTER              19:56.3
     3   Dan Baker                28               LUDLOW FALLS                21:42.7
     4   Brad Graver              28               WESTERVILLE                 24:20.5
     5   Josh Hoenie              26               CELINA                      24:40.0
     6   Andy Ratermann           25               SIDNEY                      32:02.8
     7   Bryan Dalrymple          28               RUSSELLS POINT              51:32.7
     8   Bardus Bershrefman       28               SIDNEY                      54:50.1
MALE 30 - 34
     1   Jason Lozier             30               NEW BREMEN                  19:05.5
     2   Austin Sharp             33               BOTKINS                     19:17.3
     3   Chris Koon               32               PIQUA                       20:05.9
     4   Max Smith                32               BOTKINS                     22:29.3
     5   Fred Schmerge            31               WAPAKONETA                  23:29.3
     6   Chad Stewart             34               SIDNEY                      25:53.3
     7   Mike Maurer              33               BOTKINS                     26:01.7
     8   Kevin Fulton             33               VERSAILLES                  27:57.8
     9   Mathew Keiser            30               FT. LORAMIE                 34:06.5
MALE 35 - 39
     1   Bill McKinney            35               SIDNEY                      19:13.4
     2   Shawn Hensley            37               SIDNEY                      23:02.2
     3   Mike Fledderjohann       39               NEW KNOXVILLE               24:07.5
     4   Jeff Schroyer            37               TROY                        24:45.8
     5   Scott Uhlenhake          37               ANNA                        25:35.7
     6   Timothy Wicker           37               NEW BREMEN                  31:08.6
     7   Andrew Fogt              39               SIDNEY                      33:06.7
MALE 40 - 44
     1   Mike Ballas              43               FT LORAMIE                  19:16.2
     2   Mike Hand                44               SIDNEY                      20:51.6
     3   Kurt Hilgefort           40               MINSTER                     20:55.2
     4   John Erickson            44               NEW CARLISLE                21:00.0
     5   Tony Bensman             40               ANNA                        22:13.2
     6   Brad Hess                43               ANNA                        22:21.0
     7   Bill Roy                 44               CELINA                      23:15.3
     8   Steve Rice               40               LAKEVIEW                    23:17.5
     9   Ron Lenhart              42               WAPAKONETA                  23:59.0
     10  Ken Aselage              43               ANNA                        24:52.7
     11  Tim Kearns               44               RUSSIA                      28:02.6
     12  Kevin Keener             42               MAPLEWOOD                   28:19.2
     13  Matt Flora               40               LEWISTOWN                   29:12.9
     14  Brian Haines             42               COLUMBUS GROVE              30:12.5
     15  Mike Wade                43               ANNA                        31:46.9
MALE 45 - 49
     1   Ron Argabright Jr.       47               HUBER HTS                   18:29.0
     2   Brian Hastings           47               SIDNEY                      20:06.3
     3   Eric J McKinniss         46               WAPAKONETA                  20:21.8
     4   Ron Bornhorst            48               ANNA                        20:40.1
     5   Jeff Westover            49               FORT LORAMIE                21:40.3
     6   Mike Hefner              47               CHRISTIANSBURG              21:45.5
     7   Dan Schafer              49               HOUSTON                     22:26.3
     8   Bill Stuckey             45               TROY                        23:53.2
     9   Fred Ranly               48               ST HENRY                    24:27.9
     10  Glen Schwarzman          46               SIDNEY                      26:23.6
     11  Ernie Powers             45               SIDNEY                      26:29.3
     12  Jeff Olberding           47               FT LORAMIE                  26:40.3
     13  Bruce Etzler             47               ANNA                        27:41.8
     14  David Cornett            47               SIDNEY                      49:50.1
     15  Ken Ihle                 45               ANNA                        51:51.7
     16  Gary Rupersburg          45               WAPAKONETA                  53:22.5
MALE 50 - 54
     1   Brian Monnin             53               RUSSIA                      21:15.6
     2   Rick O'Neill             50               WAPAKONETA                  23:37.8
     3   Scott Smith              50               SIDNEY                      24:31.4
     4   Pete Starbuck            52               SIDNEY                      26:18.4
     5   Mark Hoenie              52               CELINA                      32:30.1
MALE 55 - 59
     1   Dan Huber                56               SIDNEY                      21:04.1
     2   Bill Baumann             59               GREENVILLE                  27:02.5
     3   Tom Graver               56               SIDNEY                      41:07.5
     4   Frank Ratermann          58               SIDNEY                      46:25.3
     5   Jack Roetgerman          57               MINSTER                     56:42.0
MALE 60 & OVER
     1   Rich Wallace             62               SIDNEY                      21:25.3
     2   Ron Argabright           67               SIDNEY                      22:30.7
     3   Robert Godwin            70               WEST LIBERTY                29:37.0
     4   Robert Tenney            79               SIDNEY                      43:32.7
     5   Roger Heitkamp           63               FT LORAMIE                  52:42.9
     6   Fritz Serr               62               BOTKINS                     53:21.9
     7   Jerry Aselage            64               WAPAKONETA                  54:12.0

[Top of Page] [Event List]